Градският транспорт в София отново на протест заради неувеличени заплати
Ще има ли нови блокади?

Работещите в наземния градски транспорт в София излизат на нов протест днес. Акцията е насрочена от 8:30 до 14:00 ч. пред сградата на Столичната община и ще е под надслов „Бюджет и увеличение на заплатите сега!“. Това съобщиха от пресцентъра на КНСБ.
Демонстраццията е организирана от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ и тази към Конфедерацията на труда „Подкрепа“.
Причината е неизпълнението на ангажиментите за увеличение на трудовите възнаграждения в градския транспорт вследствие на забавеното приемане на бюджета на столицата за тази година и връщането му за повторно разглеждане в Столичния общински съвет (СОС).
„Въпреки осигурените от държавата средства, липсата на приет бюджет блокира ключови решения, застрашава нормалното функциониране на сектора и води отново до нарастващо напрежение сред служителите“, посочват организаторите на акцията.
Протестиращите настояват за незабавно приемане на бюджета и увеличение на заплатите на работещите в градския транспорт на столицата с 300 лв.
Подобряване на условията на труд и намирането на устойчиви решения за стабилността на дружествата от обществения транспорт също са част от исканията.
Двете федерации на транспортните синдикати призовават ръководството на общината и общинските съветници да поемат своята отговорност към хората, които ежедневно осигуряват мобилността на столицата, се посочва още в прессъобщението на КНСБ.
Припомняме, че държавата отпусна на Столична община 15 млн. лв. за покриване на обещаното увеличение на заплатите в сектора след дни на блокади на града от страна на служителите на наземния градски транспорт.
На 12 юни Васил Терзиев върна бюджета на София и икономическата рамка за транспорта за 2025 г., защото, по думите му, той не може да позволи парите на софиянци да се харчат без контрол, логика и против закона.
Правителството за кризата в Близкия изток: Няма заплаха и няма да има криза за горива
За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg