БългарияНа ФокусПоследни новини

Сезонът по Черноморието се забави, 120 хиляди германски туристи няма да дойдат

Летният туристически сезон по Черноморието леко се забави тази година, но очакванията са активността да се засили с напредването на лятото. Това заяви министърът на туризма Илин Димитров при откриването на сезона в Созопол.

„Очакваме с напредването на лятото да наваксаме. Нашето предположение в Министерството на туризма е, че сезонът ще е сходен с миналогодишния“, каза Димитров.

По думите му една от причините за по-бавния старт е неблагоприятното време, а друга – липсата на германски туристи, които традиционно удължават сезона по българското Черноморие.

„Имаме анулирани чартърни полети, които бяха отменени още в началото на януари. Германските туристи удължават сезона, така че е много важно да бъдат предприети мерки за привличането на повече посетители от тази държава“, заяви министърът.

Той уточни, че проблемът е свързан със спор между две частни компании, довел до отпадането на около 120 000 самолетни седалки за германски туристи.

„Отношения между две частни фирми – не се разбраха. Това практически вече се отразява. Голяма част от германските туристи, които уплътняват сезона, това лято липсват поради тази анулация“, посочи Димитров.

По думите му ефектът ще се усети най-вече в периферията на сезона, докато в активните летни месеци негативното отражение ще бъде ограничено.

Министърът подчерта още, че България трябва по-активно да рекламира качеството на морската си среда. Според международни тестове морската вода и пясъкът по родното Черноморие са сред най-чистите в света. „Оказва се, че нашата морска вода и пясък са едни от най-чистите в света. Това е нещо, което трябва да се продава“, каза още министърът.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев също изрази умерен оптимизъм за сезона, въпреки сложната международна обстановка и икономическите предизвикателства.

„Имаме доста сериозни предизвикателства, не само пред сезона, а като цяло. Виждате колко кризи бушуват по света. Но въпреки всичко аз съм оптимист и мисля, че ще има добър сезон“, заяви Янакиев.

По думите му туристическият бизнес в града е добре подготвен, а първите сигнали от началото на сезона са положителни.

„Вече има хора в града, има чужденци. Наскоро със семейството ми излязохме да вечеряме в Стария град и се оказа, че заведението беше пълно, а свободните маси – резервирани. Чуваше се чужда реч – имаше англичани и германци“, каза кметът.

Той посочи, че част от ресторантьорите и хотелиерите вече отчитат добър старт и дори по-ранно отваряне спрямо миналата година.

„Важно е накрая, когато ударим чертата, в края на септември или началото на октомври, да бъдем поне малко над резултатите от миналия сезон“, каза Янакиев.

Сред основните предизвикателства пред общината той открои сигурността на туристите и проблема с паркирането в пиковите летни месеци.

„Трябва да обезпечим сигурността на туристите – това е най-важното. Другото сериозно предизвикателство е паркирането, особено в Стария град и тесните улици. Но това са проблеми, по които работим всяка година и надграждаме“, коментира той.

По отношение на цените кметът призна, че Созопол няма как да остане изолиран от инфлацията и увеличените разходи.

„Всички виждаме, че цените в България се покачват. Има увеличени разходи, особено там, където има ръчен труд. Но общината гледа да не бъде причина за допълнително натоварване – туристическият данък е същият, цената на синята зона също не е променена“, заяви Янакиев.

Кметът подчерта, че и това лято Созопол ще заложи на богат културен календар.

„Акцентът е културата. Созопол не е само плажове, дискотеки, ресторанти и магазини. Созопол е култура, Созопол е история, това е най-древният жив град по нашето Черноморие“, каза още той.

По думите му през летните месеци в морския град са предвидени театрални постановки, концерти, пленери и множество културни събития.

Верижна катастрофа затвори главния път София – Варна в района на Лясковец

За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg

Подобни статии

Back to top button