Обявиха извънредно положение в Крим

Назначените от Москва власти в анексирания Крим обявиха извънредно положение, за да улеснят справянето с последиците от засилващите се украински въздушни атаки срещу полуострова.
Крим вече изпитва недостиг на горива и прекъсвания на електрозахранването след удари по инфраструктурата в Южна Русия, която снабдява полуострова.
„Взето е решение да бъдат подписани укази за обявяване на извънредно положение на регионално ниво в Република Крим и град Севастопол“, съобщи назначеният от Москва ръководител на Крим Сергей Аксьонов в публикация в Telegram.
По думите му извънредното положение ще позволи „по-бързо решаване на задачите, свързани с осигуряването на стабилната работа на всички сектори“, предаде АФП.
Украйна определя въздушните си удари като легитимен отговор на почти ежедневните руски атаки срещу цивилни обекти и енергийна инфраструктура.
Аксьонов призна, че Крим преминава през „труден период“ и че ситуацията с доставките на горива е най-сериозният проблем.
„Не мога да кажа колко време ще отнеме, нито мога публично да разкрия конкретния план за действие. Но предприемаме необходимите мерки“, заяви той.
Аксьонов също призна, че руската армия не е в състояние да осигури пълна защита на полуострова.
„За съжаление няма системи за противовъздушна отбрана в света, които да гарантират абсолютна сигурност и ефективност“, каза той.
Русия анексира Крим през 2014 г., но по-голямата част от международната общност, включително много от съюзниците на Москва, не признават присъединяването на полуострова.
Киев настоява, че Крим е неразделна част от украинската територия и никога няма да се откаже от него.
От началото на пълномащабната руска инвазия през 2022 г. Украйна системно нанася удари по руска енергийна инфраструктура с цел да намали приходите, с които Кремъл финансира войната.



