Без аналог
На ФокусПоследни новиниСвят

Тръмп заплаши европейски държави със 100% мита заради данъка върху цифровите услуги

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши, че ще наложи 100% мита върху европейските държави, които въведат данък върху цифровите услуги, и добави, че съществуващите търговски споразумения ще бъдат прекратени.

„Всяка страна, която наложи такъв данък, незабавно ще бъде подложена на 100% мито върху всички стоки, изпращани към Съединените американски щати“, написа Тръмп в платформата си Truth Social.

Той заяви, че „това мито ще има предимство пред търговските споразумения, сключени със съответната страна, независимо дали са влезли в сила, подписани или не“, предаде АФП.

Тази стъпка идва само ден след като страните от ЕС дадоха зелена светлина на търговско споразумение, договорено миналата година със САЩ, което ограничава данъците върху европейския внос до 15%.

В отговор на новите заплахи на Тръмп Европейският съюз обеща да „реагира бързо и решително, за да защити своите права и регулаторна автономия“, каза говорител на Европейската комисия.

Тръмп неведнъж е давал ясно да се разбере, че иска да се справи с т.нар. нетарифни търговски бариери – а строгите европейски регулации в областта на технологиите и околната среда са сред мишените му.

Тъй като повечето технологични гиганти са със седалище в САЩ, Тръмп разглежда цифровите данъци като пречка за американския износ.

По-рано този месец Тръмп заплаши да наложи 100% мито върху френското вино и шампанско, освен ако Париж не премахне данъка върху цифровите услуги за технологичните компании.

През 2019 г. Франция наложи 3% данък върху приходите, реализирани от технологичните компании, включително американските гиганти Facebook, Amazon, Apple и компанията майка на Google – Alphabet, на територията на страната.

Размяна на удари между САЩ и Иран постави под въпрос примирието в Близкия изток

За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg

Подобни статии

Back to top button