БългарияНа Фокус

Нови COVID мерки в страната от днес, а над София надвисна ново затягане

От днес учениците от 7,8 и 12 клас се връщат в училище за две седмици. Останалите деца от прогимназиалния и гимназиалния етап продължават обучението в електронна среда от разстояние, докато не дойде техният ред за присъствено обучение в училищата. Това разпореди преди дни министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов в своя заповед. Това е част от облекчаването на противоепидемичните мерки.

 

Преди дни врати отвориха фитнесите, спортните зали, школите по изкуства и моловете. Остават затворени обаче ресторантите, които не са към хотелите. Отворените обекти работят по определени правила.

 

Строги мерки има и в училище. Навсякъде трябва да има дезинфектанти, а учениците и учителите да бъдат с маски. На места на всички влизащи в училищните сгради се измерва температурата. 

 

Класните стаи ще се проветряват на всеки час. Образователното министерство вече увери, че няма да има нулева учебна година, а матурите ще се провеждат присъствено.

 

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев през миналата седмица издаде заповед, с която в системата се прилагат разпоредбите на МЗ за графика за възстановяването на присъствените занимания в училище и се регламентира образователният процес за класовете в неприсъствената форма на обучение.

 

Продължава и присъственото обучение за децата до 4 клас. 

 

От 18 февруари до 2 март присъствено обучение ще има за 5-и, 10-и и 11-и клас, както и за началния етап. През това време останалите класове от гимназиалния и прогимназиалния етап – 6-и, 7-и, 8-и, 9-и и 12-и клас, ще бъдат в обучение от разстояние.

 

От 4 март до 17 март в училище ще бъдат учениците в началния етап и учениците в 6-и, 9-и и 12-и клас. Останалите ученици ще се обучават от разстояние в електронна среда.

 

От 4 януари бяха възобновени и посещенията на децата в детските градини в страната.

 

СОФИЯ Е НА ПРАГА НА НОВО ЗАТЯГАНЕ НА МЕРКИТЕ

 

В сряда стана ясно, че заболеваемостта в столицата се е увеличила и вече отново е над 120 на 100 000 души за изминалите 14 дни. Това връща София в червената зона на картата на коронавируса у нас. 

 

Директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев вече съобщи, че при влошаване на ситуацията, мерките ще се затегнат. 

„Мерките бяха разхлабени, преди да получим тази информация. Към момента разхлабването е внимателно прецизирано. Отвориха се само някои молове и фитнес зали. Заведенията няма да бъдат отворени засега. Очакваме развитието на заболеваемостта, което ще ни даде индикации за това, което ще направим“, каза д-р Пенчев.

 

На заседание на столичния щаб за борба с коронавируса бе обсъдено засилване на контрола за спазването на мерките. 

 

Продължават проверките за носенето на маски в градския транспорт, търговските вериги и моловете. Проверява се организацията на работа в училищата и детските градини, а екипи на СДВР следят магазините, ресторантите и хранителните вериги.

 

За последните две седмици са съставени 600 протокола, 317 разпореждания и 168 акта за неносене на маски.

 

До близо 1000 скочиха новозаразените с COVID-19 у нас, СЗО отбеляза нов антирекорд

Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.

За още новини от България кликнете ТУК

Подобни статии

Back to top button