БСП решава какво да прави с мандата за правителство, а мненията са разнопосочни

Ръководството на БСП се събра днес на заседание заедно с членовете на парламентарната група на парията, за да реши какво ще прави с мандата за съставяне на правителство, който ще бъде връчен на левицата в сряда от президента. Лидерът на партията Корнелия Нинова обяви пред журналисти по време на тържество по случай Деня на труда, че се обсъждат три варианта. Тя обаче не разкри какви са те.
А Изпълнителното бюро на партията ще настоява мандатът да бъде върнат. Очаква се обаче по темата да бъде взето окончателно репшение до часове.
А мненията на отделни социалисти, коментирали пред журналисти заседанието, са разнопосочни.
Лидерът на софийската организация на БСП Калоян Паргов изложи вариантите, които стоят пред БСП:
„Първият е да го върнем веднага, вторият е да се опитаме да разговаряме в рамките на следващите пет-шест дни след 5 май с различните политически сили и да видим дали има чуваемост за нашите приоритети“, каза Паргов, който не е обнадежден, че ще може да се състави кабинет. По-вероятна му се вижда възможността БСП да върне мандата.
Съставянето на експертен кабинет пък било друга възможност:
„Виждаме, че всяка една политическа сила говори за експерти, за хора визионери, за хора с обществена тежест, за хора, които познават отделните ресори на съответните ведомства. Така че това е необходимо на страната, въпросът е дали ще има чуваемост за приоритетите, които ще постави този експертен кабинет в рамките на парламентарно представените партии“, посочи той.
За представяне на първо място на политики се обяви Кирил Добрев:
„Силно се надявам, че, ако взимаме мандата, първо трябва да представим политики, второ тези политики трябва да имат физиономия, т.е. лица, хора, Министерски съвет, и трето – неминуемо трябва да минем през партньори“, каза Добрев.
По думите му Корнелия Нинова се готви за този момент от 5 години насам. Попитан Нинова ли ще е кандидатът за премиер, той каза, че това ще реши Националният съвет, но уточни, че третият мандат взима парламентарна група, а не кандидат за премиер.
Според Антон Кутев, няма вариант, в който партия, която е загубила изборите да търси вариант за подкрепа.
„Времето за БСП за правителство беше преди да влезе в изборите и преди да ги загуби. Оттук нататък най-бързото връщане на мандата и отиване на нови избори е високо почтено и към избирателите на БСП, и към гражданите“, коментира той.
Депутатът от „БСП за България“ Явор Божанков заяви, че ще вземат най-отговорното решение.
„Най-правилното нещо се случва в момента – колективно решение. Публично е обявено кога го взимаме, заедно, а не в някой офис, някой вожд, по неясни критерии, след това обявено във Фейсбук, откъдето пък, виждате ли, хората трябва да се информират за бъдещето на България“, посочи той.
По думите му, ситуацията е много трудна и деликатна.
Депутатът Борислав Гуцанов – член на Изпълнителното бюро на социалистите, коментира за БНР, че БСП ще подходи отговорно, но не се плаши и от предсрочни избори:
„Категорично БСП е готова за предсрочни избори. Това няма да ни изненада“.
Здравният министър в оставка обяви, че се готви ново облекчаване на някои мерки
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от България кликнете ТУК