Масова стачка в Сърбия. МВнР с предупреждение към българите: Избягвайте протестите (СНИМКИ+ВИДЕО)
Шофьорка блъсна момиче на демонстрацията в Нови Белград
Нови улични протести и блокади на движението с призив за обща стачка се състоят в Сърбия днес. Студенти, ученици, преподаватели и граждани днес отново излязоха по улиците на различни сръбски градове с призив всички да спрат работа за 24 часа.
„Няма да работим, няма да ходим на лекции, няма да изпълняваме ежедневните си задължения, няма да пазаруваме, няма да си плащаме сметките. Вземаме свободата в свои ръце“, написаха студентите в социалните мрежи преди няколко дни.
През целия ден и вечерта се очакват нови прояви, насочени срещу правителството и президента Александър Вучич.
С 15-минутно мълчание в памет на 15-те жертви на трагедията в Нови Сад започнаха протести и стачни действия в цяла Сърбия днес. Многохилядните демонстрации са срещу авторитарния, корумпиран и полицейски режим на президента Александър Вучич.
Beograd, 24. januar ✊
Snimanje i montaža: Nikola Krstić, Hristifor Marković, Stevan Filipović pic.twitter.com/Z8ckIELK89
— Čuvari/ke vatre (@CuvariVatre) January 24, 2025
Повод за гражданското недоволство стана трагедията в северния сръбски град Нови Сад, където на 1 ноември загинаха 15 души вследствие на срутване на бетонната козирка на жп гарата.
В следобедните часове протестиращите организираха блокада на международната магистрала E75. Автобусите в цялата страна имат закъснения заради шествията.
Площадът на свободата в Нови Сад е пълен, а хората все още пристигат. Тъй като има твърде много демонстранти, протестът няма да приключи на Футошкия пазар – както първоначално беше обявено, а по-скоро пред кметството.
Ovo Novi Sad nije doživeo.
Blokade i štrajk.
Na ulici je sve što hodati može.
Bravo Novi Sade!!! Bravo Srbijo!!! pic.twitter.com/gWp25sCWrH— Janko Veselinovic (@j_veselinovic) January 24, 2025
На всички входове на сградата на Радио и телевизията на Сърбия (РТС) и пред парламента в Белград са разположени полицаи с екипировка за разпръскване на протести. Магазините и централните градски улици в столицата са почти празни, с изключение на тези, по който ще преминат демонстрантите.
Белградските ученици организираха „урок по природа“ и блокираха кръговото кръстовище до търговския център Ушче. Студентите отслужиха петнадесетминутна панихида за жертвите точно в 11:42 ч. местно време (12:42 ч. българско), когато се случи срутването на жп гарата в Нови Сад.
Кадри с дрон на западнобалканската секция на „Свободна Европа“ показват многохилядно мнозинство, запътило се по Бранковия мост над Сава към близкия „Ушче“, район с обширен парк, където бе планирана голяма акция този следобед.
От 12:45 до 13:30 ч. кръговото кръстовище при Ушче бе блокирано за 45 минути – един учебен час. Абитуриентите призоваха гражданите да се присъединят към тях в похода до община Нов Белград и да ги подкрепят.
Очаква се част от учителите да се присъединят. Няколко института от Белградския университет се събраха в 11 часа на площад Славия, за да се присъединят към абсолвентите.
Студентите от Философския факултет организираха акция в Националния музей, с която призоваха присъстващите граждани, както и дейци на културата, да стачкуват.
В 14:00 ч. местно време бе предвиден протест „Да обсъдим кой е тълпата и кой негодникът“, организиран от протестния комитет на адвокатите пред сградата на сръбското президентство. Тази вечер част от нощния живот в Белград също няма да функционира, тъй като много ресторанти, клубове и барове се присъединиха към общата стачка.
Някои медии в Сърбия – сред които критичната към властта телевизия N1 – обявиха, че днес ще предават информация единствено за стачните действия.
Протестиращите обвиняват правителството в корупция и са на мнение, че в Сърбия се нарушава конституцията, която би трябвало да гарантира основните права на гражданите.
От своя страна Вучич определи протестите като „цветна революция“, подкрепяна от „външни инструктори от няколко западни и източни държави“.
„Ще дойде време, когато ще трябва да предприемем стъпки, каквито държавите предприемат в такива ситуации. Но нашият дълг е да търпим всичко това колкото е възможно по-дълго“, каза той.
Противниците му очакват мобилизиране на „контрапротестиращи“ за справяне с най-голямото изпитание пред властта му за последното десетилетие. Първият митинг бе насрочен от Вучич за град Ягодина в Шумадия, Централна Сърбия.
Шофьорка блъсна момиче на демонстрацията в Нови Белград
Шофьорка е блъснала младо момиче на антиправителствената демонстрация в Нови Белград, предаде “Nova.rs”.
Инцидентът е станал на бул. “Юрий Гагарин”.
Разгневените протестиращи наобиколили и нанесли щети на автомобила, който бил управляван от млада жена.
Състоянието на момичето е неясно.
МВнР с предупреждение към българите в Сърбия
Българските граждани в Сърбия да избягват местата с голямо струпване на хора заради продължаващите протести съветват от Ситуационния център към Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница.
Във връзка с продължаващите протести в Сърбия МВнР информира, че са възможни инциденти, включително с риск за живота и здравето на гражданите, намиращи се в непосредствена близост до блокираните от протестиращите локации. Повечето висши учебни заведения са преустановили занятия; протестите често се организират в близост до сградите на университетите, на ключови кръстовища в централните части на Белград и в цялата страна, посочиха от МВнР.
„Съветваме българските граждани да избягват местата с голямо струпване на хора, да следват указанията на местните власти и органите на реда“, добавиха от МВнР.