Последни новиниСвят

Северна Корея за първи път призна, че е изпратила войски да се бият срещу Украйна

Северна Корея потвърди за първи път, че е изпратила войски в подкрепа на Русия във войната на Москва срещу Украйна съгласно договора им за взаимна отбрана, предаде Йонхап.

Разполагането на войските на Севера е станало по заповед на севернокорейския лидер Ким Чен-ун в съответствие с договора за взаимна отбрана на Пхенян с Москва, съобщи днес севернокорейската информационна агенция КЦТА.

Това е първото потвърждение на разполагането на войски в Русия, месеци след като хиляди севернокорейски военнослужещи бяха изпратени в Русия за бойни действия на фронта в Курска област.

„Операциите за освобождаване на района на Курск за отблъскване на авантюристичното нахлуване на украинските власти в Руската федерация приключиха победоносно“, заявиха КЦТА, като добави, че подразделенията на националните въоръжени сили са участвали в операциите „съгласно заповедта на държавния глава на страната“ Ким Чен-ун.

В продължение на няколко седмици украинските войски отстъпваха в този район на фронта, а руската армия напредваше малко по малко, отбелязва АФП.

Първоначално украинските сили бяха окупирали няколкостотин квадратни километра в Курска област от август 2024 г., когато започнаха безпрецедентна контраофанзива на руска територия.

По-специално, те поеха контрола над помпена станция, през която се транспортираше руски газ за Европа, пише БТА.

Украинските лидери оправдаха тази изненадваща атака на руска територия с желанието да имат нов коз в ръцете си за евентуални мирни преговори.

Наскоро Володимир Зеленски предложи на Русия да се съгласи на териториална размяна, което Москва, чиято армия продължава да напредва в други части на фронта, веднага отхвърли.

Шофьор помете пет коли в Кричим, 18-годишен е в болница (ВИДЕО)

За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg

Подобни статии

Back to top button