Последни новиниСвят

Израел удари болницата в Газа

Израелски въздушен удар е унищожил части от болница рано, след като Израел завзе коридор в опустошената от войната палестинска територия.

Армията също така обяви, че планира да разшири военната си офанзива, предаде АФП.

Агенцията за гражданска защита в управляваната от Хамас територия заяви, че израелските военновъздушни сили са се прицелили в сградата на болницата „Ал-Ахли“, известна още като Баптистката или Ахли Арабската болница, в град Газа след полунощ.

Въздушният удар е нанесен „минути след предупреждението на (израелската) армия да евакуира тази сграда от пациентите, ранените и техните придружители“, се казва в изявление на агенцията.

„Бомбардировката доведе до разрушаването на сградата на хирургията и станцията за производство на кислород за интензивните отделения“, се допълва в съобщението.

Загинал е поне един човек по време на евакуацията.

Болници, защитени от международното хуманитарно право, многократно са били поразявани от израелски удари в ивицата Газа от началото на войната в Газа.

Израелските военни обвиняват Хамас, че има тунели под болниците и използва медицинските заведения като командни центрове за планиране и извършване на нападения срещу армията и Израел – обвинение, което се отрича от палестинската групировка.

На 17 октомври 2023 г. болница „Ал-Ахли“ бе тежко повредена от експлозия на паркинга ѝ, при която загинаха десетки хора.

Войнстващите групировки Хамас и Ислямски джихад обвиниха Израел, който отхвърли отговорността и обвини за този взрив погрешно изстреляна ракета от Ислямски джихад – твърдение, подкрепено от Съединените щати.

Пресслужбата на Хамас посочи, че от началото на войната израелските сили са се насочили към болниците в Газа, включително Ал-Ахли, с „бомбардировки, палежи (и) разрушения“ или по друг начин са ги направили „нефункционални“.

На 28 март Световната здравна организация съобщи, че 22 от 36-те болници в Газа функционират частично.

БСП обмисля да издигне жена за президент. Кои са спряганите имена?

За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg

Подобни статии

Back to top button