Не пускат колите да се върнат в София, шофьорите опитват да хитруват

Водачи се опитват да пробият създадените контролно-пропускателни пунктове като се опитват да преминават през тях по няколко пъти. Това съобщи БГНЕС след проверка дали има струпване на автомобили по автомагистрала „Хемус“ в посока София.
Обстановката на пункта беше спокойна, но мнозина бяха връщани от униформените. Други пък правеха обиколки и отново се опитваха да преминат, разчитайки, че ще попаднат на друг униформен, когото ще успеят да убедят да ги пусне извън определения времеви прозорец.
От своя страна полицаите задържаха личните карти на хората и след преминаване в другата посока ги връщаха. Обясниха, че правят това, за да стимулират водача да се върне и с цел да не продължи към София.
Бистра Николова и спътничката й Емия Тонева пътуват от Варна. Момичетата бързат да се приберат в столицата, за да се подготвят и да отидат в 17 ч. на работа. Планът им обаче не сработва.
„Връщат ни, защото нямаме служебна бележка. Не знаех, че е необходима такава. Имам декларация, но явно трябва да имаме и служебна бележка, когато искаме да влезем извън времевия прозорец между 18-20 часа“, обяснява Бистра Николова.
Спътничката й Емилия Тонева добавя, че са очаквали тази спънка да възникне, затова и предупредили работодателя си, че може да закъснеят.
„Ние сме предупредили, че може би ще имаме такива проблеми. Сега се обадих да потвърдя, че опасенията ни се потвърдиха“, заяви Тонева.
Според Бистра Николова даденият часови диапазон е твърде кратък.
„Часовият диапазон е доста кратък. Затруднява доста, защото не всички сме със стандартно работно време“, оплака се младото момиче.
Тя добави още, че ще опитат да влязат в града между 18 и 20 ч. като се надяват тогава да влязат само с декларация и посочен телефонен номер на работодателя.
Десетки дори прекараха нощта в колите си на пътя, в очакване да се отвори транзитен прозорец. Над 60 000 автомобила са напуснали София през последните работни дни. Почти 17 000 са автомобилите, които са били допуснати да излязат от столицата през почивните дни.
А драматичната ситуация за едни се превърна във възможност за други – таксиметрови шофьори изчакваха до КПП-тата, за да намерят клиенти – семействата на недопуснатите обратно в столицата.
Промяна в мерките за влизане към момента няма, съобщиха от полицията.
„Хората, които ще влизат в София, ще трябва да декларират отново обстоятелствата за посещаването на столицата. Това което ще декларират в документите ще се сравнява с това, което са написали, когато са излизали от града“, заяви старши комисар Георги Хаджиев – директор на СДВР.
До момента са констатирани близо 60 нарушения.
„Има хора, които декларират трудова ангажираност, а са регистрирани в Бюрата по труда. Други декларират, че работят в конкретни търговски дружества, а се оказва, че нямат сключени договори“, посочи Хаджиев.
Глобите за невярно попълнени данни са от 100 до 300 лв., както и наказание до 3 години затвор.
Проговори майката на мъжа, предизвикал катастрофата с Милен Цветков, повдигнаха му обвинения
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от България кликнете ТУК



