НОВО ЗАТЯГАНЕ: Франция, Германия и Чехия затварят частично границите

Новите щамове на коронавируса предизвикаха ново затягане на мерките в някои държави от ЕС. Въпреки че само преди дни лидерите на Блока се разбраха да няма затваряне на граници, някои от най-влиятелните държави – Франция и Германия – предприемат подобни мерки самостоятелно.
Франция забранява всички пътувания до и от страни извън Европейския съюз, а при всяко влизане във Франция от страни от ЕС, включително през сухопътните граници, ще се изисква отрицателен PCR тест за коронавирус. Това съобщават от Министерството на външните работи.
По информация на посолството ни в Париж новите, по-строги мерки влизат в сила от 00:00 часа на 31 януари 2021 г., неделя.
Досега изискването за отрицателен PCR тест бе в сила само за въздушните и морски граници. Според новите мерки изключения от PCR теста са предвидени за пограничните работници, а забраната на пътуванията извън ЕС няма да важи при наложителни причини.
Към момента няма официална информация от Париж дали новите мерки ще засегнат транзита и международните превози от държави извън ЕС. По информация на посолството ни в Париж към момента транзитът и международните превози се извършват нормално.
Според обявените от френските власти мерки, забранени са и всички пътувания към и от отвъдморските територии на Франция, с изключение на пътувания при наложителни причини.
В опит да бъде ограничено разпространението на заразата от коронавирус от неделя ще бъдат затворени и всички големи търговски обекти с площ над 20 000 кв. м във Франция, с изключение на хранителните магазини, а от понеделник се намалява допустимия брой на клиенти в търговските обекти. Ще бъде засилен и контролът за спазване на вечерния час.
Германия пък ограничава пътуванията от и до държави с масово разпространение на новите варианти на коронавируса. Забраната влиза в сила от днес.
По информация на посолството ни в Берлин ограниченията ще засегнат самолетни полети, железопътни и автобусни превози на пътници от Великобритания, Ирландия, Бразилия, Португалия и Южна Африка.
Списъкът с държави ще се обновява в зависимост от разпространението на новите щамове на вируса.
Предвижда се транзитните коридори да не бъдат затваряни.
Изключения ще се допускат при спазване на строги мерки само по хуманитарни причини за германски граждани или за граждани с право на пребиваване в страната.
В Чехия мерките са най-рестриктивни. От днес границите на държавата са затворени за всички чужденци. Хората, които не са граждани на Чехия, ще имат право да влизат в страната само ако учат, работят или посещават роднини там.
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от света кликнете ТУК