„Особено опасен“ астероид приближава Земята

Голям астероид се очаква да прелети около Земята на 29 април. Той беше определен от НАСА като „особено опасен“.
„Този астероид не е новост за човечеството. Открит е през 1998 г., а през 2009 г. е минавал покрай Земята, но на отстояние около 27 млн.км. и се е движел със сколост от около 12 км/сек.“, коментира пред Нова телевизия астрофизикът Тихомир Димитров.
Очаква се сега астероидът да премине малко по-близо до нас – на около 6 млн.км.
„Това е около 16 пъти колкото разстоянието между нашата планета и Луната“, посочи още Димитров.
Астероидът е с диаметър 1,8-4,1 км и ще прелети на 6,3 милиона километра от Земята в 13.56 ч. българско време на 29 април. В най-близката си точка на полета до Земята той ще бъде 16 пъти по-отдалечен от Земята спрямо радстоянието до Луната.
Орбитата на астероида е между орбитите на Земята и Марс, а следващият път, когато ще прелети покрай нашата планета, се очаква на 18 май 2031 г.
Тогава, според експертите на НАСА, той ще лети на разстояние около 19 милиона километра, а през 2048 и 2062 г. – на още по-голямо разстояние, но на 16 април 2079 г. ще се приближи опасно близо до – едва на 1,8 милиона км.
Досега астрономите са открили в околоземното пространство – състоящо се от около 7 милиона километра, около 8 хиляди астероиди, чиито размери надвишават 140 м. Според експерти на НАСА такива небесни тела са класифицирани като „потенциално опасни“.
Учените смятат, че общият брой на големите астероиди в околоземното пространство достига 25 хиляди.
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от света кликнете ТУК



