Любопитно

Откриха скрито съкровище в едно от най-ужасяващите места на планетата – Аушвиц

Редица предмети, представляващи истинско „съкровище“ за притежателите им, са открити скрити под комин в комплекса на концентрационния лагер Аушвиц.

 

Ножове, вилици, ножици и различни инструменти са сред предметите, открити в блок 17, в който се смята, че са се помещавали затворници със занаятчийски умения, съобщава Би Би Си.

 

Не е ясно защо затворниците са скрили предметите под обекта.

 

Аушвиц, нацистки лагер на смъртта в окупирана южна Полша през Втората световна война, е бил епицентър на геноцида срещу европейските евреи. Само за четири години и половина нацистка Германия систематично убива най-малко 1,1 милиона души там, почти един милион от които са евреи.

 

Повечето са убити в Аушвиц II-Биркенау, мястото на огромните газови камери. Полски цивилни, съветски военнопленници, роми, синти, свидетели на Йехова, хомосексуалисти и политически затворници също са били убити в комплекса.

 

Австрийският национален фонд за жертви на националсоциализма реновира блок 17, разположен в основния лагер, за предстояща изложба. През април работниците открили димоотвод и открили предметите вътре. Те са възстановили и документирали всеки от тях, преди да ги предадат на музея в Аушвиц.

 

Защо затворниците са крили предметите остава неясно. Но в прессъобщение на Австрийския национален фонд се казва, че възможните причини биха могли да включват „изработка и преправяне на дрехи, ключарска дейност или подготовка за бягство“ – или пък дори са могли да бъдат използвани за бартер с други затворници.

 

Оцелели от холокоста и международни лидери се събраха в Аушвиц през януари, за да отбележат 75-годишнината от освобождението на лагера.

 

Древният хороскоп на атлантите, който разкрива личността ни

За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg
или просто разгледайте категорията ни ЛЮБОПИТНО

Подобни статии

Back to top button