Пеевски сезира новата КЗК за картел на „Лукойл“

Лидерът на ДПС-Ново начало сезира новата Комисия за защита на конкуренцията за евентуален картел при продажбата на горива у нас, ръководен от „Лукойл“.
Пеевски настоява да бъде извършена проверка „на дейността и действията на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД и „Лукойл България“ ЕООД на пазара за внос, преработка и разпространение на горива, както и връзките с другите участници на пазара, за установяването на формална или неформална координация, което представлява картелно споразумение и е нарушение на закона“, съобщава от пресцентъра на ДПС-НН.
В сигнала се казва, че съществува основателно предположение, че потребителите и бизнесите са ощетявани чрез създаването на умишлено ограничение на вноса на горива само от „Лукойл“ за българския пазар, което става със съгласието на останалите участници. Това води до по-високи, в сравнение с цените при реална конкуренция, крайни цени на горивата.
Делян Пеевски настоява за незабавни действия от страна на КЗК, които да доведат до пълно осветяване на фактите и обстоятелствата, свързани с пазара на горива. След това, ако бъде установен картел, законът да бъде приложен в цялата му строгост, а правата на гражданите и интересите на България – максимално защитени.
Припомняме, че неколкократно КЗК е извършвала подобни проверки в миналото, но нарушения не бяха установени.
Русия и Украйна отново на масата на преговорите – ще има ли пробив?
За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg