Не е ясно кога президентът Румен Радев ще връчи втория и третия мандат за съставяне на правителство, след като кабинетът на „Има такъв народ“ не бе гласуван, а консултациите завършиха със скандали между партиите. Държавният глава обвърза връчването на мандата с актуализацията на бюджета.
„Кога българският парламент ще актуализира бюджета? Разбира се, че ще има настояване. Това е основната причина за свикването на Консултативния съвет за национална сигурност. Има важни и тревожни въпроси, които изискват актуализация на бюджета. Не можем да оставим хората в наближаваща пандемична криза без финансова и социална подкрепа. Няма как да стане”, каза Радев по време на посещението си на ГКПП „Капитан Андреево“ и град Елхово.
Той определи като катастрофа опитите за съставяне на правителство на малцинството от страна на „Има такъв народ“ и заяви, че неминуемо ще трябва да се състави коалиционно правителство.
„Опитът да се сформира правителство на малцинството, без коалиция, без широка парламентарна подкрепа – катастрофира. Явно ни е трудно… Нека вървим по-бързо към изпитаните модели на парламентарна демокрация”, призова държавният глава.
„Крайно време е партиите да осъзнаят своята отговорност, служебното правителство доказа, че е възможно единодействие на политици от различни политически хоризонти. За съжаление, не виждам готовност партиите да следват този успешен модел. Крайно време е да изоставят своите идеологически предубеждения, да намерят верния и цивилизован тон един към друг“, категоричен беше Румен Радев.
И отхвърли възможността служебният кабинет да продължи да работи като редовно правителство:
„Служебното правителство не е излъчено от партии, няма как да остане в наследство на партиите. Партиите са призвани да търсят идеи, да ги защитават и да излизат с кадрови решения“, категоричен беше президентът.
Относно напрежението в парламента от последните дни и декларациите на партиите, Радев беше лаконичен: „Мисля, че тук по-правилна оценка биха дали психолози“.
Той коментира и подкрепата на Слави Трифонов за негов нов президентски мандат.
„Очаквам подкрепа от всички почтени българи и организации, които искат да работят за трайна и устойчива промяна”, допълни той.
Радев каза още, че не иска да говори за нови избори преди да са се изчерпали всички опции за съставяне на редовно правителство с широка парламентарна подкрепа.
„Дали изборите ще бъдат 2 в 1? Мисля, че това е срещу философията на българския конституционен модел. Няма как този парламент, ако реши да си тръгва, да го направи, без да насрочи президентски вот – това вече би било конституционна криза”, уточни Радев.
Румен Радев обиколи и цялата турска граница – и по въздух, и по земя. Той провери каква е ситуацията на фона на увеличаващата се мигрантска криза. според него пропуски има и те трябва да бъдат отстранени. Част от тях са компрометирани участъци в оградата по границата с Турция, за поправката на които се търсят средства.
Друг проблем е неработешата на места интегрирана система за видеонаблюдение. Според „Гранична полиция“ на този етап има достатъчно служители по границата ни с Турция, но това не означава, че и за в бъдеще ще бъде така.
Вижте непоказваните кадри с полицейско насилие от протестите миналото лято (ВИДЕО)
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от България кликнете ТУК



