Унгария прие закон срещу Прайда на фона на димки в парламента

Унгарските депутати приеха законопроект, целящ да забрани ежегодното шествие „Прайд“.
Критиците определят този ход като последното усилие за потискане на ЛГБТ общността в страната, предаде АФП.
Правителството на министър-председателя Виктор Орбан твърди, че никога не е подкрепяло парада. През последните години то постепенно намалява правата на ЛГБТ общността в името на „защитата на децата“.
Законопроектът е изготвен от управляващата коалиция на Орбан Фидес-КДНП. Целта му е да забрани прайда на основание, че той нарушава много критикувания унгарски закон за защита на децата. Това дава възможност да се налагат глоби на участниците в събитието.
В него се посочва, че е „забранено провеждането на събрание в нарушение на“ закон от 2021 г., който забранява „насърчаването и показването“ на хомосексуализма пред непълнолетни.
Законът за правата на събранията също е изменен. Казва се, че могат да се провеждат само мероприятия, „които зачитат правото на децата на правилно физическо, умствено и морално развитие“.
Организаторите или участниците в забранено събитие могат да бъдат глобени с до 500 евро, а на полицията се разрешава да използва инструменти за разпознаване на лица, за да идентифицира потенциалните нарушители.
Законопроектът беше внесен сутринта на 17 март и приет по извънредна процедура. Той бе приет от 199-членното Народно събрание със 136 гласа „за“ и 27 „против“.
Депутатите от дясната партия „Йоббик“ и крайнодясната партия „Наша родина“ също подкрепиха мярката.
Опозиционни политици от либералната партия „Моментум“ нарушиха гласуването с викове, запалени факли и изпълнение на стария химн на Съветския съюз.
В годишната си реч за състоянието на нацията през февруари Орбан предупреди организаторите на прайда да не се подготвят за тазгодишното събитие. Той заяви, че това ще бъде „загуба на пари и време“.
Миналия месец правителството каза, че прайда повече няма да бъде „толериран“ в „същата публична форма“, както преди.
За още много интересни статии ни последвайте във фейсбук – Bulletin.bg