
Съдийската колегия на ВСС даде 7-дневен срок на правосъдния министър Данаил Кирилов да отстрани недостатъците в предложението за освобождаване от длъжност на съдия Андон Миталов. Това стана ясно от днешното заседание на Съдийската колегия в Съвета.
Припомняме, че в петък Кирилов поиска съдията от Специализирания съд, на когото САЩ отказаха виза заради корупция, да бъде уволнен. Министърът внесе искането си в Съдийската колегия на ВСС.
Днес тя го разгледа и прие за сведение. Становището на кадровиците е, че Кирилов трябва да изложи фактически обстоятелства и да посочи нарушенията на Миталов, с които той е уронил престижа на съдебната власт.
До искането на правосъдния министър се стигна след като САЩ обявиха, че Миталов има забрана да пътува до страната им заради корупция. Именно той освободи от ареста председателя на „Русофили“, обвинен в шпионаж, и го пусна в Русия, къдетот ой получи награда лично от президента Путин.
САЩ СА ГОТОВИ ДА ОБЯВЯТ ОЩЕ ИМЕНА
Ние сме готови да се борим с корупцията, да назоваваме лицата, които участват в корупционни практики. Искаме да се уверим, че хората са наясно, че САЩ застават твърдо и уверено в подкрепа на доброто управление, прозрачността и отговорността и ролята, която лицата, заемащи публични длъжности, играят за гарантирането на доброто управление.
Това заявява в интервю за „Свободна Европа” заместник помощник държавен секретар за Европа и Евразия Матю Палмър.
На въпрос дали са предоставили на българските власти повече конкретна информация по случая с уличения в сериозна корупция съдия от Специализирания наказателен съд Андон Миталов, на когото САЩ наложи забрана за влизане в страната, Палмър каза: В готовност сме да предоставим данни на компетентните български власти, когато това е необходимо.
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от България кликнете ТУК.