Снежен капан и бурен вятър затрудниха движението по пътищата у нас

Зимата се завърна със страшна сила в цяла България и втори ден създава проблеми по пътищата. Макар и валежите в западната половина да отслабнаха, в планинските райони обстановката остана затруднена. Там преваляваше силен сняг, а поривите на силния вятър създаваха виелици и навявания.
Така се стигна до проблем по пътя Самоков-Клисура. Тази сутрин камион блокира пътя, което доведе до струпване на 30 – 40 камиона в участъка. Обилният снеговалеж направи пътя край село Клисура почти непроходим за камионите още в ранните часове на деня, предаде Нова телевизия.
Пълната блокада настъпи след опит на един от шофьорите да задмине колоната. Камионът му обаче закъса в насрещното платно.
За да регулират движението, малко след това пристигнаха полицаи. С помощта и на снегорините закъсалият камион все пак освободи пътя. А снегорините започнаха да изтеглят тировете.
Впоследствие докато се изчисти пътя движението беше спряно и в двете посоки. А заради силния снеговалеж, след Клисура „Пътната агенция“ спря движението на камионите над 12 тона.
Движението в участъка вече е възстановено.
Над 20 сантиметра е снежната покривка в района на Сапарева баня. Заради обилния снеговалеж за няколко часа тази сутрин без ток е останало дупнишкото село Дяково.
Временно е ограничено движението и по пътя между Ботевград и Мездра – в района на Новачене, поради катастрофа. Леките автомобили преминават по пътя Мездра – Роман – Златна Панега и обратно, а тежкотоварните изчакват на място, съобщиха от АПИ.
В сила е жълт код за северозападната половина на страната. Предупрежденията са за вятър със скорост до 70-80 километра в час и риск от навявания и преспи в Североизтока.
В 14 области – Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Перник, София-град, Софийска, Пловдив, Благоевград, Кюстендил, Пазарджик, Габрово и Велико Търново е определен жълт код за потенциално опасно време за силен вятър. В 5 области – Габрово, Велико Търново, Търговище, Шумен и Разград, предупреждението е за значителни валежи от дъжд, сняг и силен вятър, с което се увеличават условията за преспи и навявания.
Заради вятъра се стигна до поражения в Пловдивско. Дървета, билборди и улуци в града под тепетата бяха съборени. До 10:00 часа сигналите за щети, подадени в Оперативния център, са близо 30. Няма пострадали хора, само материални щети, предаде БНР.
Предупреждението за силен северозападен вятър с пориви до 20 – 22 метра в секунда остава в сила и днес, като е обявен жълт код за опасното явление.
Нови над 4000 новозаразени с коронавирус, увеличават се хоспитализираните
Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.
За още новини от България кликнете ТУК