БългарияПоследни новини

Правосъдното министерство и ГЕРБ: Докладът е положителен

Като положителен оцениха доклада на ЕК за България от Министерството на правосъдието и ГЕРБ. В свои почти идентични изявления те заявиха, че темите и препоръките в документа отразяват приоритетите на правителството и по всички точки се работи. 

 

На брифинг минути след публикуването на доклада правосъдният министър Десислава Ахладова заяви:

 

„България благодари на ЕК за този доклад, който прави преглед на прилагането на принципа на върховенството на правото. Докладът е положителен, обективен, ясно очертаващ постигнатите резултати от сътрудничеството с ЕК“

 

По думите й ЕК е приветствала „реформата на антикорупционното законодателство и институционалната рамка в България, която доведе до подобрено сътрудничество“. В самия доклад обаче тези действия на правителството са посочени като недостатъчни. 

 

„В резултат на доброто взаимодействие между органите на съдебната и изпълнителната власт бяха предприети различни действия по наказателно преследване срещу голям брой лица, заемащи висши държавни длъжности за извършени от тях корупционни престъпления – става въпрос за министри, зам.-министри, народни представители, кметове на общини и райони“, добави Ахладова.

 

Тя заяви, че по тези дела се работи много активно с Германия и Италия.

 

А в доклада си ЕК отправи критики към правосъдната ни система, че по тези дела все още няма издадени решения. 

 

По-късно от ГЕРБ също дадоха брифинг, в който перефразираха със същия смисъл казаното от Ахладова. 

 

„Докладът на Европейската комисия е положителен, обективен и ясно очертаващ постигнатите резултати от сътрудничеството на страната ни с ЕК, в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка и необратимостта на осъществените реформи, както и посоката на бъдещите действия“, заяви  председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова,

 

„ЕК констатира, че българското законодателство предоставя основните правни гаранции за защита на журналистите и медиите. Правителството потвърждава вече поетия ангажимент за гарантиране на върховенството на правото в България като член на ЕС, както и готовността на страната ни за активно участие в диалога за върховенството на закона и правото“, допълни Дариткова. 

 

В доклада си обаче ЕК критикува липсата на медийна свобода и прозрачност на медийната собственост у нас. Обект на критики става и фактът, че често явление у нас са посегателствата срещу журналисти. 

 

 

ДОКЛАДЪТ НА ЕК: Корупция, безотчетност на прокуратурата и липса на медийна свобода в България

Ако тази статия Ви е била полезна, последвайте ни и във Фейсбук от ТУК.

За още новини от България кликнете ТУК

Подобни статии

Back to top button